تعویض فیلتر روغن تویوتا و لکسوس

تعویض فیلتر روغن تویوتا و لکسوس

 

فیلتر روغن چیست؟

تمام خودورها برای کارکرد مناسب و صحیح، نیاز به مراقبت و رسیدگی مداوم دارند. فیلتر روغن یکی از قطعات بسیار مهمی است که از اهمیت زیادی برخوردار بوده و نیاز به تعویض دوره‌ای دارد. موتور ماشین‌ها با ایجاد انفجارهای کنترل شده و احتراق درون سیلندرها کار می‌کنند. همچنین اجزای تشکیل دهنده موتور در هنگام کار کردن به هم ساییده می‌شوند و اصطکاکی را به وجود می‌آورند که موجب ایجاد گرما می‌شود. اگر این گرما در موتور باقی بماند، می‌تواند خسارات بسیار زیادی به موتور خودرو وارد کند. برای اینکه از موتور خودرو محافظت شود و بتوان این قطعات را خنک کرد، باید از روغن موتور استفاده شود.

 

استفاده از روغن موتور مناسب، علاوه بر روانکاری اجزای موتور، باعث کاهش دمای موتور شده و از آسیب‌هایی که ممکن است در اثر اصطکاک به آن وارد شود، جلوگیری می‌کند. همچنین روغن موتورها، موتور خودرو را از آلودگی‌ها و ناخالصی‌های موجود پاک کرده و از رسوب این مواد در موتور خودرو و خراب شدن موتور جلوگیری می‌کنند.

 

روغن موتور تمام ذرات، رسوبات و کثیفی‌های موتور را شست‌وشو داده و موتور خودرو را تمیز می‌کند. اما سوال مهم اینجاست که روغن موتور این کثیفی‌ها را چه می‌کند؟ به طور قطع اگر غلطت این رسوبات از حد معینی بالاتر رود، روغن موتور توانایی اولیه خود را از دست خواهد داد و نخواهد توانست به درستی به وظیفه خود عمل کند.

 

برای اینکه غلظت این ذرات از حد معینی بالاتر نرود، از قطعه‌ای به نام فیلتر روغن استفاده می‌کنند. وظیفه اصلی فیلتر روغن موتور این است که روغن موتور را تصفیه کرده و ناخالصی‌های آن را جدا کند تا روغن موتور بتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد.

 

نقش فیلتر روغن در خودرو

همان طور که اشاره شد، فیلتر روغن نقش بسیار مهمی در عملکرد درست روغن موتور و در نهایت بر روی عملکرد موتور خودرو دارد. این فیلتر، تمام آلودگی‌های جذب شده توسط روغن موتور را به خود جذب می‌کند و باعث می‌شود تا روغن موتور به درستی وظیفه خود را انجام دهد. آلودگی‌هایی نظیرِ دوده ناشی از احتراق، گردوغبار ناشی از سایر آلاینده‌ها، رسوبات موجود در موتور و غیره، همگی توسط روغن موتور جذب می‌شوند و وظیفه فیلتر روغن این است که این آلودگی‌ها را جذب کرده و روغن موتور را پاکیزه کند.

 

تعویض فیلتر روغن

فیلتر روغن یکی از قطعات مصرفی در خودرو محسوب می‌شود و عمر محدودی دارد. این فیلترها تا مدت معینی می‌توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و باید بعد از مدتی تعویض شوند. در صورتی که فیلتر روغن به موقع تعویض نشود، منافذ آن مسدود می‌شود. در این حالت، روغن موتورِ پشت فیلتر افزایش یافته و فشار آن زیاد می‌شود. این کار باعث می‌شود تا سوپاپ اطمینان باز شده و روغن موتور تصفیه‌نشده و کثیف به موتور خودرو راه پیدا کند.

 

رسیدن روغن موتور کثیف و تصفیه نشده به موتور باعث می‌شود تا موتور خودرو آسیب ببیند. بنابراین، فیلتر روغن حتما باید به صورت دوره‌ای تعویض شود تا بتواند نقش خود را به درستی ایفا کرده و از آسیب به موتور جلوگیری کند.

بهترین زمان تعویض فیلتر روغن

برخی از افراد می‌گویند که بهترین زمان تعویض فیلتر روغن بعد از هر 5000 کیلومتر است؛ اما باید بدانید که این معیار مناسبی برای دانستن زمان تعویض روغن موتور خودرو نیست. به عنوان مثال، در صورتی که کولر خودرو شما به صورت درجا، زیاد روشن بماند و یا در جاده‌های بیابانی زیاد تردد داشته باشید، طبیعی است که باید فیلتر روغن موتور خود را زودتر تعویض کنید.

می‌توان گفت که بهترین زمان تعویض فیلتر روغن، در زمان تعویض روغن موتور است. بهتر است هر موقع که برای تعویض روغن موتور خود اقدام می‌کنید، فیلتر روغن را نیز تعویض کنید. زیرا اگر روغن موتور را تعویض کنید اما فیلتر روغن را تعویض نکنید، روغن موتور در هنگام عبور از فیلتر روغن، کثیفی‌های فیلتر را به خود می‌گیرد و باعث می‌شود تا از همان ابتدا کثیف شده و کارایی آن کاهش پیدا کند.

فواید تعویض به‌موقع فیلتر روغن

در صورتی که تعویض فیلتر روغن به‌موقع صورت بگیرد، فوایدی در پی خواهد داشت که در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

 • حفظ فیلتراسیون صحیح روغن موتور
 • جدا نمودن آلودگی‌ها و رسوبات
 • حفظ جریان پیوسته روغن موتور
 • تصفیه صحیح روغن موتور
 • جلوگیری از آسیب به موتور خودرو
 • جلوگیری از فرسایش روغن
 • حفظ کارکرد درست روغن موتور

همان طور که می‌بینید، تعویض به موقع فیلتر روغن اهمیت بسیار زیادی دارد و باعث حفظ عملکرد صحیح موتور خودرو می‌شود.

برخی از علائم عدم تعویض به موقع فیلتر روغن

در صورتی که فیلتر روغن در زمان مناسب تعویض نشود ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای خودرو شود. پیدایش نشانه‌های زیر در خودرو به معنای این است که باید فیلتر روغن خود را تعویض کنید:

 • روشن شدن چراغ سرویس موتور
 • مشکل احتراق در موتور خودرو
 • نرم و روان کار نکردن موتور
 • افزایش چشمگیر مصرف سوخت
 • وجود مشکل در روشن شدن موتور

اگر این نشانه‌ها را نیز نادیده بگیرید و اقدام به تعویض فیلتر روغن نکنید، آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به موتور خودرو شما وارد خواهد شد.