خدمات

تعویض شمع تویوتا در محل

تعویض شمع تویوتا

تعویض شمع موتور تویوتا

 

در این مطلب قصد داریم شما را بهترین زمان تعویض شمع و علائمی که نشان دهنده زمان تعویض این قطعه می باشد و نحوه تعویض آن آشنا کنیم.

 

شمع خودرو چیست؟

شمع خودرو، از قطعات مصرفی مهم و حائز اهمیت تعبیه شده در پیشرانه وسایل نقلیه به شمار می رود. این قطعه در کاهش مصرف سوخت و ارتقای عملکرد فنی خودرو، نقش برجسته و پر رنگی ایفا می نماید.

 

شمع ها با ایجاد جرقه، فرآیند احتراق سوخت در سیلندرهای پیشرانه را عملیاتی می سازند. با گذشت زمان و به تدریج، کیفیت و کارایی و عمر مفید این قطعه کاهش پیدا می کند. در این شرایط، می بایست نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام نمود.  دانستن بهترین زمان تعویض شمع خودرو، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

 

مهم ترین علائم خرابی شمع خودرو

پیش از آشنایی با کویل و علائم خرابی کویل نوبت آن است که با نشانه های خراب شدن شمع و زمان تعویض آن در انواع خودرو ها لازم است تا با علائم خرابی شمع آشنا شویم.

 

افزایش مصرف سوخت

بدون تردید، مصرف بالای بنزین را می توان از مهم ترین و اصلی ترین علائم خرابی شمع خودرو برشمرد. بروز هرگونه ایراد در شمع های ماشین، افزایش میزان مصرف سوخت خودرو را رقم می زند. به طور معمول، مصرف سوخت ماشین در این شرایط در مقایسه با مواقع معمولی، در حدود 30 درصد افزایش پیدا می کند.

 

بروز مشکل در شتاب گیری

چنانچه شمع خودرو، از پایداری، کارایی و کیفیت مناسب برخوردار نباشد، شتاب گرفتن ماشین به فرآیندی سخت و دشوار تبدیل می شود. در صورت ایجاد مشکل در گاز دادن یا شتاب گیری خودرو، می بایست از سلامت و سالم بودن شمع های خودرو اطمینان حاصل کرد.

 

تغییر رنگ و کدر شدن شمع ها

از دیگر نشانه های خرابی شمع موتور خودرو می توان به تیره و سیاه شدن این قطعه، اشاره نمود. تغییر رنگ ظاهری شمع ها به نوعی حکایت از خرابی و معیوب شدن آنها دارد. در نتیجه این امر می بایست به تعویض شمع موتور خودرو مبادرت ورزید. ضمنا، شمع های سالم، از رنگی مانند خاکستری روشن برخوردار هستند.

 

عدم ایجاد جرقه

در ساختار شمع ها از یک عایق مخصوص استفاده شده است. ترک خوردن و آسیب دیدن این بخش، موجود بروز مشکل در دو سر الکترودها و به تبع آن، عدم ایجاد جرقه می شود. تولید صدای اضافی، لرزش و ارتعاش و بد کار کردن پیشرانه، دال بر خرابی و معیوب بودن شمع خودرو است.

 

بهترین زمان تعویض شمع خودرو چند کیلومتر است؟

بر اساس بررسی های انجام شده، بهترین زمان تعویض شمع خودرو در بازه 50 هزار کیلومتر، برآورد گردیده است. در این میان، بسته به نوع و مدل و سطح کیفی شمع، این بازه می تواند متغیر و متفاوت باشد.

 

تعویض شمع های خودرو زودتر از موعد، نتیجه ای به جز افزایش هزینه های جانبی و اقتصادی را در بر ندارد. شمع به عنوان یکی از اجزای مهم پیشرانه خودرو، به صورت مستقیم، عملکرد و کارکرد ماشین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

در بخش ابتدایی و سر شمع خودرو، یک شکاف وجود داشته که محل نگهداری الکترود می باشد. به مرور زمان، الکترودها موجب ایجاد جرقه های زیاد و متعاقب آن، تغییر در ماهیت فیزیکی شمع می شوند. علاوه بر این، در طی گذشت زمان، عوامل محیطی و نفوذ جرم و آلودگی ها، احتمال خرابی و معیوب شدن قطعه را افزایش می دهد. بروز مشکل در شمع خودرو، کارکرد و عملکرد پیشرانه را با اختلال مواجه می سازد. مضاف بر این، معیوب شدن شمع خودرو، افزایش مصرف سوخت و افزایش میزان آلایندگی ماشین را در پی دارد.

 

ناگفته نماند که شمع ها  متناسب با جنس و مدل در انواع پلاتینیومی و مسی موجود می باشند. طول عمر شمع‌های مسی، در حدود 30 هزار کیلومتر است. این در حالی است که طول عمر مفید شمع های پلاتینیومی، حدود 100 هزار کیلومتر برآورد شده است. همچنین، سایر مدل ها از طول عمری تا 150 هزار کیلومتر برخوردار هستند.

 

بهترین زمان تعویض شمع خودرو

 

همانطور که پیش از این عنوان گردید، مناسب ترین زمان برای تعویض شمع خودرو بسته به نوع و مدل خودرو متفاوت می باشد. با این وجود، تعویض شمع ماشین، در کاهش مصرف سوخت، افزایش کارایی پیشرانه و صرفه جویی در هزینه های جانبی، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *