خدمات

تعویض روغن موتور تویوتا در محل

تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور تویوتا

 

تعویض روغن موتور

تعویض روغنی‌ها می‌گویند بهترین زمان ممکن برای تعویض روغن موتور خودرو را پس از طی مسافت ۴۸۰۰ کیلومتر یا با گذشت سه ماه از آخرین تعویض است؛ اما آیا واقعا این کار را انجام می دهیم ؟ تعویض روغن موتور بر اساس مسافت جابه‌جا شده کار معمولی است و اغلب راننده‌ها آن را رعایت می‌کنند.

 

تعویض روغن موتور

ولی درباره مدت ‌زمان دقیق سپری شده از عمر روغن موتور چی ؟ اگر مقدار استفاده شما از خودرو کمتر از ۴۸۰۰ کیلومتر باشد و از نظر مسافت طی شده هنوز زمان درست تعویض روغن موتور فرا نرسیده باشد ، ولی از عمر آن بیشتر از 3 ماه گذشته باشد ، چه تصمیمی خواهید گرفت ؟

در همچین شرایطی واقعا برای تعویض روغن موتور خودروی‌ تان به تعویض روغنی‌ها  آیا مراجعه می‌کنید؟ جواب این سوال معمولا مثبت نیست .

جالب است بدانید که خیلی‌ها در این مورد عقیده دارند که روغن یک فرآورده نفتی است که هزاران سال به‌ صورت فسیل زیر زمین مدفون بوده است. حال اگر شش ماه یا یک سال هم در خودرو بلا استفاده بماند هیج مشکلی رخ نمی دهد.

بازه زمانی دقیق تعویض روغن  آیا مهم است ؟

جالب است بدونید که بی‌توجهی کردن به بازه زمانی سه ماهه برای تعویض کردن روغن موتور خودرو ناشی از غفلتی همگانی است که اکثرا در همه جای دنیا رایج است و البته خیلی هم بی دلیل نیست!

 

آزمایشی که در سال ۱۳۸۷ / ۲۰۰۸ میلادی از سمت آزمایشگاه «بلک استون» در آمریکا صورت گرفت، مشخص کرد که حتی اگر روغنی به مدت ده سال دست‌نخورده باقی‌مانده باشد، با وجود این‌که کثیف شده و برخی از ویژگی های خود را از دست داده ، اما همچنان قابل مصرف است و استفاده از آن آسیبی را به خودرو‌ نمیرساند!

 

تعویض روغن موتور تویوتا و لکسوس

عدد شاخص

در این جهت ممکن است بعضی از شاخص‌های روغن موتور دستخوش تغییراتی شده باشند؛ برای مثال «عدد قلیاییت را که یکی از شاخصه‌های بسیار پر اهمیت روغن است در نظر داشته باشید .

این عدد نشان می‌دهد روغن تا چه حدی توانایی مقابله در محیط‌های  بسیار اسیدی را دارا است و به طور معمول باید بالاتر از 10 باشد.

جالب اینجاست که بعد از گذشت ده سال ممکن است این شاخص تا 5 هم کاهش داشته باشد ، اما دلیل نمی‌شود روغن کارکرد خود را بهرای همیشه از دست داده باشد.

 

محققان فهمیدند که این روغن کمی از افزودنی‌های خود را همچنان حفظ کرده و با وجود این‌ که درصد رطوبت آن بالاست ، استفاده از آن علتی می شود که به موتور خودروآسیب برسد .

امکان دارد  این سوال برای شما هم به ایجاد شود که آیا شود برای تعویض روغن موتور خودرو 10 سال صبر کرد؟

روشن است که جواب این پرسش منفی است ، ولی اگر زمان تعویض روغن موتور خود را فراموش کردید ، اصلا جایی برای نگرانی بسیار وجود ندارد.

 

اهمیت زمان تعویض روغن موتور

الان این سوال پیش می آید که اصلا چرا باید علاوه ‌بر مسافت طی‌شده، محدوده زمانی هم برای تعویض روغن موتور را باید در نظر گرفت ؟

در جواب این سوال باید گفت با گذر زمان ، روغن شروع به از دست دادن ویژگی اصلی خود می‌کند .

هر قدر بیشتر از عمر مفید روغن موتور بگذرد ، میزان ویسکوزیته (گرانروی) آن کمتر می شود و چسبناک ‌تر می گردد .

به همین علت با گذشت زمان ، از کارکرد آن کاسته می شود و توانایی خود را برای آسان کردن لغزش اجزای موتور از کمتر می شود.

 

اخیرا در ساختن روغن موتور از ترکیب هایی بهتر استفاده می‌شود تا  کاهش ویژگی های روغن را تا حد امکان به تأخیر بیندازند و ما بتوانیم دیرتر به تعویض آن اقدام کنید .

ولی در هر وجهی همچنان نیاز می باشد که یک بازه زمانی برای تعویض روغن موتور را همیشه رعایت کنیم.

 

زمان عالی تعویض روغن

این‌که به‌طور میانگین بعد از پیمودن ۴۸۰۰ کیلومتر با خودرو، زمان تعویض روغن موتور آن می رسد ، یک نصیحت همگانی است که در بیشتر موارد هم به نظر سخت‌گیرانه می‌آید!

در واقع می شود گفت مکانیک‌ های با تجربه و خلاق ، این عدد را به عنوان یک مسافت متوسط مطرح می کنند که هیچ گونه خودرویی در پیمایش‌ های کمتری از آن نیازی به تعویض روغن موتور پیدا نخواهد کرد.

 

ولی برای پیدا کردن بهترین زمان تعویض روغن موتور خودروی‌تان، بهتر است که به دفترچه راهنمای کاربری خودروی‌تان مراجعه کنید .

در اصل این است که خودرو‌های مختلف برای انجام سرویس‌ها و خدمات مکانیکی، زمان‌بندی‌های متفاوتی نسبت به هم دارند.

به‌ویژه که اخیرا با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی در زمینه خودروسازی ، تلاش متخصصان بر آن است که تایم زمانی مورد نیاز برای تعویض کردن روغن موتور را تا حد ممکن طولانی‌تر کنند .

اخیرا  برخی از خودرو‌ها پس از طی کردن مسافت‌هایی نظیر ۱۲ هزار و ۱۶ هزار کیلومتر یا با طی کردن شش تا ۱۲ ماه به تعویض روغن نیاز پیدا می‌کنند.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *