تعویض لنت ترمز جلو و عقب تویوتا و لکسوس

لنت یکی از قسمت های ترمز میباشد. زمان تعویض لنت به موقع باعث سالم ماندن دیسک های چرخ می‌شود و در صورت سهل‌انگاری به دیسک های چرخ آسیب میرساند.
تعویض لنت ترمز
تعویض لنت ترمز

تعویض لنت ترمز تویوتا و لکسوس

لنت یکی از قسمت های ترمز میباشد. زمان تعویض لنت به موقع باعث سالم ماندن دیسک های چرخ می‌شود و در صورت سهل‌انگاری به دیسک های چرخ آسیب میرساند.

لنت ترمز چیست و چه زمانی باید تعویض شود؟

لنت ترمز یکی از اجزای مهم و حساس است که امروزه به دلیل حساسیت بالا به قطعه فوق ایمنی با گرید A در استاندارد از آن نام میبرند.به همین دلیل با کیفیت بودن و کارایی خوب آن ،با رانندگی ایمن در شرایط مختلف و حفظ جان سرنشینان خودرو رابطه مستقیم دارد. لنت ترمز از مهم‌ترین قطعات یک خودرو به شمار می‌رود، سلامت آن تاثیر مستقیم روی امنیت و ایمنی سفر دارد.

پدال ترمز نیروی بازدارنده حرکت ماشین می‌باشد. لنت ترمز جزء قطعات مصرفی است و طول عمر آن برحسب کارکرد خودرو ارزیابی می‌گردد. به مرور زمان با کارکرد وسیله نقلیه و اتمام لنت، دیسک‌ها درگیر می‌شوند و اصطکاک به وجود آمده علاوه بر تخریب، خطرات مالی و جانی بالایی را برای فرد و سرنشینان پدید می‌آورد.

امروزه لنت‌های سرامیکی طول عمر نسبتا بالایی دارند و این امر رابطه مستقیم با کارکرد خودرو دارد. لنت ترمز عقب به دو شکل کاسه‌ای و دیسکی عرضه می‌شود. این مکانیسم بر اساس فشاری که در مدار به واسطه روغن صورت می‌پذیرد، شکل می‌گیرد. در هر دو مدل دیسکی و کاسه‌ای کاهش سرعت به صورت نرمال باید انجام پذیرد.

وظیفه ی لنت ترمز

لنت وظیفه دارد با تولید نیروی اصطکاکی مناسب انرژی جنبشی چرخ متحرکی را که تحت تاثیر نیروی موتور می‌باشد را گرفته و به انرژی حرارتی تبدیل کند. سپس انرژی حرارتی را در فضا پخش نماید که با این عمل اتومبیل از حالت حرکت به حالت سکون و یا از سرعت آن کاسته می‌شود. لنت باید ضریب اصطکاکی بالا و پایدار داشته و با تغییرات درجه حرارت خاصیت خود را از دست ندهد و همچنین باید در مقابل سائیدگی استحکام داشته و کاسه ترمز را خراش ندهد.

بهترین لنت ترمز برای تویوتا و لکسوس چیست؟

لنت های ترمز اصلی تویوتا به طور خاص برای تویوتای شما طراحی شده اند و بر اساس بالاترین استانداردها درست مانند لنت ترمزهای اختراعی که هنگام خروج از کارخانه روی ماشین شما نصب شده اند، ساخته شده اند. قطعات به ارائه حداکثر ایمنی و دوام کمک می‌کنند، حتی بیشتر از قطعات گران‌قیمت جایگزین که متناسب با انواع خودروها طراحی شده‌اند. استفاده از قطعات اختراعی تویوتا در وسیله نقلیه خود متمایز است.

قیمت لنت ترمز تویوتا و لکسوس چقدر است؟

هزینه لنت ترمز تویوتا بستگی زیادی به این دارد که چقدر لنت ترمز باید سفارش دهید و اینکه آیا خودتان تعیین کرده اید که لنت ترمز را تعویض کنید یا اینکه یکی از تکنسین های ما برای تعویض لنت ترمز شما کار کند. به طور معمول لنت ترمز در مجموعه های دوتایی فروخته می شود زیرا فرسودگی لنت های ترمز تویوتا شما معمولاً در سمت چپ و راست خودرو یکسان است. مجموعه ای از لنت ترمز وسایل نقلیه راحت می تواند بین 150 تا 250 دلار قیمت داشته باشد در حالی که بیشتر لنت ترمزهای جایگزین بین 75 تا 120 دلار قیمت دارند. باز هم، این به طور گسترده ای بر اساس نام تجاری متفاوت است و شامل نصب نمی شود.

سرویس‌های جایگزین دیگری مانند روتورهای شما وجود دارد که اگر لنت‌های ترمز تویوتا شما به شدت فرسوده شده باشند، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

چگونه متوجه می شوید که به لنت ترمز جدید نیاز دارید؟

مشکلات رایجی که هنگام نیاز به تعویض لنت های ترمز تویوتا شما ایجاد می شود شامل صدای جیغ، جیغ، ساییدن یا جیرجیر هنگام ترمز زدن است. همچنین ممکن است متوجه لرزش یا ضربان در پدال یا فرمان شوید. در موارد ناچیز، بوی سوختنی که در نتیجه تماس فلز با سطح برهنه شده ی پدهای شما ایجاد می شود، قابل استشمام خواهید بود. اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده را مشاهده کردید، باید فوراً تویوتا خود را برای معاینه فنی ببرید. مثل همیشه، برای جزئیات بیشتر در مورد فواصل سرویس، توصیه‌ها و نگرانی‌های ایمنی جایگزین، باید به دفترچه راهنمای مالک خودرو خود مراجعه کنید یا با کارشناسان ما در تویوتا سرویس تماس بگیرید.

لنت ترمز تویوتا و لکسوس چقدر دوام می آورد؟

لنت های ترمز تویوتا بسته به عادات رانندگی شما معمولا بین 48000 تا 120000 کیلومتر دوام می آورند. اگر در ترافیک کامل رانندگی می‌کنید و اغلب از ترمز خود استفاده می‌کنید، باید مکرراً معاینه شوید. توصیه می کنیم برای اطلاعات فاصله زمانی نگهداری توصیه شده به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

هزینه تعویض لنت ترمز تویوتا و لکسوس چقدر است؟

تعویض لنت ترمز تویوتا، که شامل قطعات و نیروی کار است، بسته به نوع لنت ترمز مورد نظر و میزان آسیبی که لنت های فرسوده قبلی شما به اجزای جایگزین وسیله نقلیه شما وارد کرده است، می تواند بین 150 تا 300 دلار برای هر محور هزینه داشته باشد.

آیا می توانم لنت ترمز جدید را روی روتورهای قدیمی قرار دهم؟

پاسخ کوتاه بله است. اجزای ترمز تویوتا معمولاً با نرخ‌های مختلف فرسوده می‌شوند، به این معنی که لنت‌های ترمز شما جزء اصلی هستند که قبل از روتورهای ترمز شما نیاز به تعویض دارند. به خاطر داشته باشید که اگر لنت‌های ترمز شما به شدت تخریب شده و بلافاصله تعویض نشوند، روتورهای ترمز شما خیلی سریع‌تر از بین می‌روند. داشتن لنت ترمز مناسب نه تنها به دلایل ایمنی، بلکه برای حفظ یکپارچگی بقیه اجزای ترمز تویوتا،ضروری است. همچنین برای اطمینان از اینکه تویوتا برای سرویس ترمز به موقع آورده می شود، برای فواصل نگهداری می توانید سرویس دوره ای تویوتا سرویس را انتخاب نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 

تعویض لنت ترمز عقب تویوتا

به طور مشابه در مورد لنت ترمز جلو، لنت های ترمز عقب تویوتا شما معمولاً در سمت چپ و راست وسیله نقلیه با سرعت یکسان فرسوده می شوند. برخلاف لنت‌های ترمز جلو، بیشتر لنت‌های ترمز عقب به دلیل مکانیک ترمز خودروهای محرک چرخ عقب، سریع‌تر فرسوده می‌شوند. شما تعیین می کنید که ترمزهای خود را در هر بازدید از مکانیک خود بازرسی کنید، اما همچنین باید با برنامه تعمیر و نگهداری تویوتا خود برای جزئیات مربوط به زمان بازرسی و تعویض لنت ترمز عقب مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که فرسودگی و پارگی تمام اجزای ترمز بستگی زیادی به عادات رانندگی شما دارد.

 

تعویض لنت ترمز جلو تویوتا

درست مانند لنت ترمز عقب، لنت ترمز جلوی تویوتا شما معمولاً در سمت چپ و راست خودرو با سرعت یکسانی تحلیل می رود. برخلاف لنت‌های ترمز عقب، بیشتر لنت‌های ترمز جلو به دلیل ماهیت خودروهای محرک چرخ عقب، کندتر فرسوده می‌شوند. هر بار که تویوتا را برای سرویس می‌آورید، باید ترمزهای خود را بازرسی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعویض ترمز جلو و بازرسی های توصیه شده، باید به راهنمای تعمیر و نگهداری تویوتا در دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که فرسودگی تویوتا از جمله لنت های ترمز جلو به شدت در عادات رانندگی شما متفاوت است.

 

چگونه بفهمیم که لنت ترمز عقب به پایان رسیده است؟

تمام سیستم‌های هیدرولیکی ترمز یک مخزن روغن دارند که چنانچه این مخزن مشکلی نداشته باشد با کاهش روغن در سطح می‌توان فهمید که لنت ترمز عقب به پایان رسیده است. در ترمزهای ABS سیستم به صورت اتوماتیک اخطار می‌دهد، در پاره‌ای از مواقع می‌توانید از صدای غیرطبیعی و ناهنجار چرخ‌ها متوجه اتمام لنت شوید. لنت ترمز عقب ماندگاری بیشتری نسبت به لنت جلو دارد و حداکثر تا ۱۰۰ هزار کیلومتر را پوشش می‌دهد. به طور کل هر زمان صدای دلخراش و لرزش در پدال و یا فرمان ماشین حس کردید باید لنت خود را تعویض نمایید.


انواع مختلف لنت ترمز

لنت ترمزی که در خودروهای سواری گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد را در حالت کلی می‌توان به چهار نوع مختلف تقسیم کرد. گذشته از جنس غیر همگون این نمونه‌های چهار گانه نسبت به هم، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های آنها با یکدیگر متفاوت بودن زمان تعویض لنت ترمز است.


۱. لنت ترمز ارگانیک

نخستین گروه از نمونه‌های چهار گانه لنت ترمزهایی هستند که از حالت ارگانیک برخوردار بوده و در آنها شاهد استفاده از فلز نیستیم. لنت ترمزهای ارگانیک به طور معمول ارزان ‌قیمت‌ترین نوع لنت ترمز محسوب می‌شوند و در عین حال عمر کوتاه‌تری هم نسبت به سایر انواع لنت ترمز دارند.


۲. لنت ترمز کم فلز

دومین نوع شناخته شده از لنت ترمزهای موجود در بازار نمونه‌هایی هستند که در تولید آنها درصد ناچیزی فلز به کار رفته است. از همین رو این نوع خاص از لنت ترمز را با نام لنت ترمز کم فلز می‌شناسند. اگرچه عمر لنت ترمز کم فلز از لنت ترمز ارگانیک بلندتر است اما سر و صدای آن هنگام کار کردن نیز به همان نسبت بیشتر است.


۳. لنت ترمز نیمه فلزی

در تولید لنت ترمزهای نیمه فلزی از درصد بیشتری فلز نسبت به نمونه‌های ارگانیک و کم فلز استفاده شده است. از همین رو معمولا زمان تعویض لنت ترمز فلزی از دو نوع دیگر یاد شده بلندتر است. در واقع این نوع خاص از لنت ترمز عمر طولانی‌تری نسبت به همتایان خود دارد.


۴. لنت ترمز سرامیکی

لنت ترمزهای نیمه فلزی هر چقدر هم که بادوام باشند و از مقاومت بیشتری نسبت به سایر نمونه‌های لنت ترمز بهره ببرند از نظر کیفیت و طول عمر به لنت ترمزهای سرامیکی نمی‌رسند.


در واقع زمان تعویض لنت ترمز در نمونه‌های سرامیکی تا حد قابل ملاحظه‌ای بالاتر از سایر انواع لنت ترمز قرار دارد.


با این حال قیمت این نوع خاص از لنت ترمز نیز با توجه به کیفیت آن بالا است.
می‌توان گفت که طول عمر و میزان قیمت لنت ترمز سرامیکی بیش از هر نوع لنت ترمز دیگری است.

 

چه عواملی بر عمر لنت ترمز اثر می‌گذارند؟

 

کجا رانندگی می‌کنید؟


اگر به طور کلی در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها رانندگی می‌کنید، احتمالا در می‌یابید که طول عمر لنت‌های ترمز خودروی شما بیشتر از افرادی است که در نواحی داخلی شهر رانندگی می‌کنند.


در مناطق داخلی شهری شما باید در هر تقاطع توقف کنید و دوباره حرکت کنید. در نتیجه فشار بیشتری بر لنت‌های ترمز می‌آورید.

 

چند سرنشین دارید؟


هرچه تعداد سرنشین‌های خودرو بیشتر باشد، وزن خودرو افزایش می‌یابد. هرچه وزن زیاد شود برای توقف آن، فشار بیشتری به ترمز وارد می‌شود. یک خودرو که به طور معمول یک خانواده بر آن سوار شوند، احتمالا در مدت زمان کوتاه‌تری نیاز به تعویض لنت پیدا می‌کند.

 

چگونه می‌توانم عمر لنت ترمز عقب خود را افزایش دهم؟


همانطور که در قسمت قبل گفته شد، لنت ترمز جزء قطعات مصرفی محسوب می‌شود. با مصرف درست می‌توان مانع از کاهش عمر قطعه شد. مسافت زیاد باعث مستهلک شدن لنت ترمز عقب می‌گردد و بیشترین آسیب در ترافیک به قطعه وارد می‌شود.


در هنگام ترافیک ترمز شما دائما درگیر است و همین امر موجب کاهش عمر آن می‌گردد. وزن بالای داخل ماشین باعث فشار به چرخ‌ها و تاثیر منفی روی ماندگاری لنت عقب دارد، فشار کمتر عمر لنت را افزایش می‌دهد. سعی کنید در خرید لنت از اجناس مرغوب و با کیفیت استفاده کنید تا سلامت خودروی شما تضمین شود. بعد از تعویض لنت عقب تا ۵۰۰ کیلومتر خودروی شما نیازمند زمان است تا لنت جا بیفتد و کارائی خود را به نمایش گذارد.

 

زمان تعویض لنت ترمز


در سیستم‌های قدیمی، معمولاً زمان تعویض خودرو زمانی بود که راننده احساس می‌کرد، قدرت ترمز گیری در ماشین کاهش یافته است و یا به اصطلاح ترمز زیر پایش خالی می‌کند. در این زمان تعویض لنت ترمز واجب و الزامی بوده است. اما با پیشرفت تکنولوژی، در خودروهای امروزی، روشی برای پی بردن به تمام شدن لنت ترمز وجود دارد. از آنجایی که در تمامی سیستم‌های هیدرولیکی ترمز ، مخزن روغن وجود دارد، پایین آمدن سطح روغن نشانه اتمام لنت ترمز است. اما پایین آمدن سطح روغن ترمز در صورتی نشانه تمام شدن لنت است که مطمئن باشیم، مخزن دارای نشتی نیست.

 

هشدار دهنده


البته در خودروهایی که مجهز به سیستم ترمز دیسکی هستند، یک هشدار دهنده نصب شده است که در صورت تمام شدن لنت ترمز، به راننده هشدار می‌دهد. تمام لنت‌های ترمز در سیستم ترمزهای دیسکی دارای یک برق مثبت هستند. وقتی سطح لنت تمام می‌شود، ارتباط برقی با دیسک برقرار می‌شود و به محض اینکه این ارتباط برقرار شد، چراغ ترمز به نشانه تعویض لنت روشن می‌شود.

 

سر و صدای غیر معمول


البته نشانه‌های دیگری نیز وجود دارند که همگی نشان‌دهنده زمان اتمام لنت ترمز هستند.


مثلاً وقتی راننده در هنگام ترمز گرفتن، سر و صدای غیر معمول می‌شنود، می‌تواند نشان‌دهنده اتمام لنت ترمز باشد.


نکته: وقتی پدال ترمز خالی باشد، مسافت ترمز گیری افزایش می‌یابد و در نتیجه راننده باید زودتر برای ترمز گرفتن اقدام کند.


بنابراین بهتر است در صورت مشاهده چنین مورد حتماً لنت ترمز و میزان روغن مخزن بررسی شود.


مواردی که نشان می دهد زمان تعویض لنت ترمز خودرو شما فرا رسیده است:
1. سایش لنت های ترمز تا حد آخر لنت.
2. شندین صدای بلند و ناهنجار هنگام ترمز گرفتن (بخصوص در سرعتهای بالاتر).
3. پله شدن پدال ترمز و فشار دادن پدال تا آخرین حد ممکن برای توقف.
4. پایین رفتن سطح روغن ترمز در مخزن مربوطه برای پر کردن پشت پیستون های چرخ (جای خالی لنت).
5. روشن شدن چراغ هشدار لنت ترمز در خودروهایی که به این سیستم مجهز شده اند.
6. افزایش طول توقف کامل ماشین و حس کشیده شدن خودرو حتی با گرفتن پدال ترمز.
7. چرب شدن سطح لنت به دلیل وجود مشکلات فنی در خودرو.
8. شیشه کردن سطح لنت و ایجاد سطحی صاف و سیقلی روی لنت به دلیل کیفیت بسیار بد لنت.
9. ایجاد ترک و شکستگی روی سطح لنت به دلیل ترمز زدن های متوالی و ناگهانی در سرعتهای بالا که باعث ایجاد دمای بیش از تحمل لنت می شود.
10. طراحی بد لنت در لنت های غیر استاندارد و چسبیدن لنت به دیسک بدون ترمز زدن.