تعویض فیلتر هوای کابین تویوتا و لکسوس

بهترین زمان برای تعویض فیلتر هوای کابین موقع تعویض روغن موتور میباشد در صورت تعویض به موقع فیلتر هوا تنفس خودرو بهتر می‌شود و باعث تمیز ماندن دریچه گاز  و بهتر عمل کردن سنسور هوای ورودی می‌شود. فیلتر ابین هم مثل فیلتر هوا بهترین زمان تعویض مثل فیلتر هوا میباشد در صورت تعویض به موقع فیلتر کابین باعث جلوگیری از بوی بد سیستم تهویه هوا می‌شود و در موقع کولر گرفتن پرتاب باد دریچه های کولر نیز بهتر میشود.

تعویض فیلتر روغن تویوتا و لکسوس

اکثر کارشناسان و سازندگان تویوتا توصیه می کنند که رانندگان فیلتر هوای کابین را هر 15000 مایل تعویض کنند. به دفترچه راهنمای خودروی خود برای فواصل خدمات مدل خاص مراجعه کنید. با تیم تویوتا سرویس تمام جزئیات مربوط به فیلترهای هوای کابین را دریافت کنید.

 

فیلتر هوای کابین چه کار می کند؟

فیلتر هوا فیلترهای هوای کابین هوای عبوری از سیستم های گرمایش، تهویه مطبوع و تهویه را تمیز می کنند. از ورود گرده، گرد و غبار، خاک و سایر آلاینده ها به داخل کابین جلوگیری می کند. به خاطر داشته باشید که با گذشت زمان، فیلتر هوای کابین مسدود می شود و کیفیت هوای داخل خودرو را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

چگونه بفهمم چه زمانی فیلتر هوای کابین را عوض کنم؟

آیا شما:

  • رانندگی زیاد در شهرهای بزرگ با کیفیت هوای ضعیف؟
  • در منطقه ای با ساخت و ساز زیاد رانندگی کنید؟
  • نزدیک بیابان زندگی کنید و در جاده های خاکی رانندگی کنید؟
  • آفرود زیاد انجام دهید؟

اگر پاسخ شما به هر یک از این موارد مثبت است، کارشناسان توصیه می‌کنند که فیلتر هوای کابینتان را بیشتر تعویض کنید. مطمئن نیستید هر چند وقت یک بار باید فیلتر هوای کابین را عوض کنید؟ در زیر فقط چند مورد است که هنگام رانندگی در مناطق تهران  باید مراقب آنها بود:

  • کاهش جریان هوا هنگام روشن بودن سیستم های کنترل آب و هوا
  • ماندگاری بوهای نامطبوع
  • افزایش نشستن گرد و غبار روی سطوح خودرو

 

نکاتی در مورد نحوه تعویض فیلتر هوای کابین

ابتدا از دفترچه راهنمای مالک خود برای تعیین محل قرارگیری فیلتر استفاده کنید. این کار تعیین می کند که تعویض فیلتر هوای کابین چقدر دشوار یا آسان است.

اغلب فیلتر هوای کابین پشت جعبه یا زیر کاپوت است که باید نسبتاً در دسترس باشد، اما در برخی مدل‌ها، زیر داشبورد است که دسترسی به آن دشوارتر است. با پوشیدن دستکش و ماسک از خود محافظت کنید، در صورتی که تعویض فیلتر، هوا کثیف شود.

فیلتر قدیمی را در کیسه زباله قرار دهید و برای اطمینان از کیفیت، دوام و تناسب و حفظ گارانتی تویوتا، آن را با یک قطعه اصلی جایگزین کنید.

 

هزینه تعویض فیلتر هوای کابین چقدر است؟

این قیمت بسته به وسیله نقلیه شما متفاوت است، با این حال، تعویض فیلتر هوای کابین می تواند بین  200 هزار تا 400 هزار تومان باشد. اگر به مرکز خدمات مجاز تویوتا مراجعه کنید و خودروی شما همچنان تحت گارانتی باشد، ممکن است برخی از هزینه ها پوشش داده شود. همچنین می‌توانید قطعات خودرو خود را به‌صورت آنلاین از بافیلتر سفارش دهید.

 

فیلتر هوای کابین چیست؟

فیلتر هوای کابین همانطور که از نامش مشخص است وظیفه تصفیه هوای ورودی به کابین را بر عهده دارد . هوای مورد نیاز کابین معمولا در هنگامی که شیشه ها بسته باشد از دریچه های هوا وارد کابین می گردد. این هوای ورودی ممکن است بصورت عادی یا در حین کارکرد سیستم های تهویه نظیر بخاری و کولر به کابین خودرو راه یابد از این رو محل قرار گیری این قطعه باید پس از فن خودرو باشد تا بتواند هوای ورودی را بطور کامل تصفیه و پاک ساز نماید.

فیلتر کابین مانند همه فیلتر های هوای از کاغذ چین خورده تشکیل شده است اما نکته مهم در خصوص فیلتر های کابین جنس این کاغذ است.متاسفانه در کشورهایی نظیر ایران که نظارت خیلی دقیقی وجود ندارد متریال مصرف شده برای ساخت فیلتر کابین کاغذ های مصنوعی و پارچه های مصنوعی هستند که قابلیت جذب بالایی ندارد. قابل ذکر است الیاف موجود در این مواد نیز خود بعضا باعث حساسیت خواهند شد و معمولا توانایی جذب ۳۰ درصد ذرات آلاینده را دارند .اما متریال اصلی این فیلتر را کاغذ های میکرونی با قابلیت فیلتراسیون بالا تشکیل می دهند تا از ورود هرگونه ذره با هر اندازه جلوگیری نماید.از همین رو فیلتر کابین را  باید یکی از گرانترین فیلتر های خودرو محسوب کرد. پس اگر این فیلتر را ارزان تهیه کردید مطمئن باشید که  فیلتر فوق فیک است.

 

چرا باید از فیلتر کابین هوا استفاده نماییم؟

امروزه در شهرهای بزرگ و کوچک میزان آلایندها بیشتر از گذشته شده است بطوریکه در فصل های سرد سال میزان این آلاینده ها از حد مجاز فراتر می رود .علاوه بر آلاینده های مصنوعی، ذرات گرد و غبار که هرگز با چشم دیده نمی شوند می توانند باعث حساسیت های آزار دهنده ای برای انسان شوند.

از همین رو استفاده از فیلتر کابین اصلی باعث خواهد شد کلیه ذرات معلق در هوا تصفیه گردد.فیلتر کابین می تواند تا ۵ برابر باعث پاکیزگی هوا درون کابین شود  و باعث جلوگیری از بیماری های تنفسی گردد.

فیلتر هوای کابین در کجا قرار گرفته است

فیلترکابین با توجه به نوع خودرو ممکن است در هر جایی تعبیه شده است اما در بیشتر خودروهای امروز درجلوی پای کمک راننده و زیر داشبورد نصب شده است تا دسترسی به آن سهل و آسان باشد.همچنین این محل نزدیکترین مکان به دمنده یا همان فن کابین است.اما در برخی دیگر از خودروهای محل نصب فیلتر هوای کابین در مکانی سخت و دور از دسترس قرار گرفته است.

برای اطلاع از محل قرار گیری فیلتر کابین بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه نمایید.

 

چه زمان باید فیلتر کابین را تعویض کنیم

مدت زمان استفاده از فیلتر هوا با توجه محل زندگی شما بسیار متفاوت است. اگر در شهرهای بزرگ مانند تهران یا شهر های جنوبی کشور زندگی می کنید عمر مفید فیلتر کابین بسیار کاهش می یابد چرا که میزان آلاینده ها و ذرات موجود در هوا بسیار بیشتر است نقاط دیگر است.

بطور استاندارد توصیه شده است که فیلتر کابین باید بین ۲۰ هزار تا ۲۵ هزار کیلومتر تعویض گردد اما پیشنهاد ما تعویض فیلتر کابین در سرویس های دوره ای به صورت یکی در میان می باشد. به هر حال چنانچه خودروي شما بيشتر در مناطق آلوده و جاده هاي خاکي مورد استفاده قرار ميگيرد شما ممکن است که توجه بيشتري نسبت به تعويض فيلتر هواي موتور داشته باشيد در چنين مواقعي تعويض فيلتر هواي کابين خودرو از هر ۶ ماه و يا ۱۰ تا ۱۵ هزار کيلومتر کارکرد پيشنهاد ميشود.

 

از کجا بدانیم که عمر فیلتر کابین روبه اتمام است

فیلتر های کاغذی مانند فیلتر کابین معمولا سفید روشن هستند که نشان از تمیز بودن سیستم فیلتراسیون دارد.اما پس از مدتی و با جذب ذرات معلق در هوا رنگ آنها رو به کدری می گذارد و در نهایت به رنگ خاکستری مایل به سیاه می شوند. از همین رو برای اینکه بدانیم فیلتر کابین به پایان عمر خود رسیده است ،باید این قطعه را مورد بازبینی قرار دهید و اگر رنگ آن خیلی تغییر کرده بود زمان تعویضش فرار رسیده است.اما اگر وقت کافی برای بازدید فیلتر کابین ندارید به میزان باد خروجی از دریچه های هوا دقت کنید .اگر که دبی هوای ورودی به کابین  کاهش یافته یا فن خودرو قدرت کافی ندارد نشانه هایی از کثیف شدن فیلتر هوا و گرفتگی منافذ آن است .

البته دقت نمایید برخی از انواع این فیلتر از نوع کربنی می باشند که قابلتی جذب بالاتری دارند و رنگ آنها نیز طوسی روشن یا تیره می باشد که قیمت بالاتری نیز دارند.

 

فیلتر هوای کابین را چگونه تعویض کنیم

معمولا تعویض فیلتر کابین خیلی دشوار نبوده و نیازی به ابزالات خاصی ندارد. همچنین اغلب این فیلتر پشت محفظه داشبورد خورد قرار دارد ولی با توجه به دفترچه خودروی خود ابتدا از محل فیلتر کابین خودروی خود اطمینان پیدا کنید و سپس آن را باز نمایید.

قابل ذکر است در خودروهای امروزی درب محفظه فیلتر کابین با یک یا چندین بست پلاستیکی در جای خود محکم شده است تا توسط دست براحتی باز شود لذا از پیچ و یا مهره خبری نیست. پس از باز کردن درب آن ،فیلتر را از جای خود خارج نمایید و بهتر است این محفظه را توسط جارو برقی و یا دستمال از گرد و غبار پاک نمایید تا کارایی و عمر فیلتر کابین افزایش یابد .در نهایت هم فیلتر جدید را جایگزین کرده و درب محفظه را در جای خود قرار دهید.

تعویض فیلتر روغن تویوتا و لکسوس
تعویض فیلتر روغن تویوتا و لکسوس