تعویض تسمه دینام تویوتا و لکسوس

تسمه دینام خودرو شما برای ماندگاری ساخته شده است. در شرایط ایده آل، تعویض تسمه دینام تویوتا و لکسوس باید در کارکرد 50000 تا 100000 مایل دوام انجام شود.
تعویض تسمه دینام تویوتا و لکسوس

فلسفه بسیاری از مردم در مورد تعمیر خودرو این است که “اگر خراب نیست، آن را تعمیر نکنید!” اما در حالی که ممکن است خرج کردن پول برای تعویض یک قطعه خودرو که به خوبی کار می کند غیرقابل درک به نظر برسد، اغلب در دراز مدت مقرون به صرفه تر است!

تسمه دینام تویوتا و لکسوس جزء حیاتی وسیله نقلیه شماست. و اگر خراب شود، ممکن است در کنار جاده منتظر یک کامیون یدک‌کش گیر کنید. به همین دلیل است که توصیه می کنیم تسمه دینام را قبل از خراب شدن آن تعویض کنید تا از تعمیرات بیشتر جلوگیری کنید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام یک تسمه لاستیکی بلند است که نیرو را به لوازم جانبی موتور – دینام، پمپ فرمان، کمپرسور تهویه مطبوع و (گاهی اوقات) پمپ آب منتقل می کند.

نمودار تسمه دینام

تعویض تسمه دینام تویوتا و لکسوس

شاید شنیده باشید که از یک کمربند مارپیچ به عنوان کمربند فن یا کمربند لوازم جانبی یاد می شود. این به این دلیل است که خودروها قبلاً دارای تسمه های محرک متعددی بودند که موتور را به لوازم جانبی (مانند فن رادیاتور) متصل می کرد. اما وسایل نقلیه مدرن (معمولاً) فقط یک تسمه دارند که از طریق چندین قرقره می پیچد تا نیروی محرک تمام لوازم جانبی را تامین کند.

در حالی که استفاده از تنها یک تسمه کارآمدترین و قابل اعتمادترین گزینه است، اما به این معنی است که وقتی تسمه ماشین شما خراب می شود، همه چیز از کار می افتد! فرمان برق را از دست خواهید داد، تهویه مطبوع خاموش می شود، باتری شما در نهایت دشارژ می شود و ممکن است موتور بیش از حد گرم شود. به علاوه، می تواند به لوازم جانبی موتوری که کنترل می کند نیز آسیب برساند. به همین دلیل است که بسیار مهم است که تسمه خودرو خود را در یک برنامه منظم تعویض کنید.

تسمه دینام در مقابل تسمه تایم

گیج نشوید – تسمه دینام با تسمه تایم یکسان نیست. تسمه دینام و تسمه تایم عملکردهای بسیار متفاوتی در وسیله نقلیه شما دارند.

تسمه تایم در داخل موتور قرار دارد و میل لنگ و میل بادامک را هماهنگ نگه می دارد. این تضمین می کند که سوپاپ های ورودی و خروجی موتور به موقع با پیستون ها باز و بسته می شوند تا موتور به آرامی کار کند.

تسمه دینام چیزی است که لوازم جانبی موتور را روان و کارآمد نگه می دارد. میل لنگ موتور در قسمت بیرونی موتور را به تمام لوازم جانبی موتور متصل می کند.

وقتی به شیارها نگاه می کنید به راحتی می توانید تفاوت این دو را تشخیص دهید. یک تسمه تایم دارای “دندان” افقی است که متناسب با چرخ دنده میل لنگ و میل بادامک طراحی شده است. یک تسمه دینام دارای شیارهای V شکل متعددی است که به صورت عمودی در امتداد کمربند قرار دارند.

این تسمه ها اغلب باید در همان زمان تعویض شوند، بنابراین از مکانیک خود بخواهید تا ببینید آیا خودرو شما هم نیاز به تعویض تسمه تایم خود دارید یا خیر.

چه زمانی باید تسمه دینام تویوتا و لکسوس را تعویض کنید؟

تعویض تسمه دینام تویوتا و لکسوس

تسمه دینام خودرو شما برای ماندگاری ساخته شده است. در شرایط ایده آل، تعویض تسمه دینام تویوتا و لکسوس باید در کارکرد 60000 تا 100000 مایل دوام انجام شود.

مهم است که این تسمه را به عنوان بخشی از تعمیر دوره ای وسیله نقلیه خود تعویض کنید (حتی اگر مشکلی به نظر برسد) تا از خراب شدن آن در هنگام رانندگی جلوگیری کنید.

مطمئن نیستید آخرین بار چه زمانی تسمه دینام خودرو خود را تعویض کرده اید؟ تکنسین های تایید شده در تویوتا سرویس می توانند یک بازرسی بصری را در طول یک قرار ملاقات معمول تعمیر و نگهداری انجام دهند و به شما ایده دهند که چه زمانی باید تعویض شود.

5 علامت تسمه دینام بد

تسمه دینام برای مدت طولانی طراحی شده است. اما در نهایت گرما و اصطکاک آن را از بین می برد و نیاز به تعویض دارد. در اینجا برخی از علائم خرابی تسمه دینام وجود دارد:

  • علائم سایش (ترک خوردگی، لعاب، ساییدگی و …)
  • صدای جیغ یا جیک (نشان دهنده لغزش کمربند است)
  • افت عملکرد (خرابی فرمان، تخلیه ناگهانی باتری خودرو یا از کار افتادن موتور)
  • چراغ موتور را بررسی کنید
  • صداهای غیر معمول

چطور تسمه دینام تویوتا کرولا را تعویض کنیم؟